Aktivační centrum

 

 Aktivační centra – vzdělávání pro těžce zdravotně postižené

CZ.1.07/4.1.00/33.0014

 Projekt je zaměřen na vytváření podmínek pro zájmové vzdělávání žáků se středně těžkým a těžkým mentálním postižením, postižením více vadami a autismem, kteří jsou žáky základních škol speciálních.

Cílem projektu zájmové vzdělávání formou kurzů, které odpovídají schopnostem a potřebám žáků za účasti jejich rodičů a pedagogických pracovníků.

Projekt realizuje MŠMT jako projekt národní ve spolupráci s partnerem projektu Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV).

Aktivační centra jsou součástí základních škol speciálních v krajích ČR, ve kterých tato vzdělávací nabídka dosud nebyla realizována. Projekt systémově zavádí aktivační centra do všech krajů České republiky.

Aktivační centra nabízejí tři kurzy:
Svět kolem nás
Technické, pěstitelské a chovatelské práce
Lidová řemesla

Na projektu spolupracují tyto školy:

1. Hl.m. Praha – MŠ speciální, ZŠ praktická a ZŠ speciální, Bártlova 83, Praha 9
2. Středočeský kraj – Střední škola Základní škola a mateřská škola speciální, Františka Diepolta 1576, Rakovník
3. Plzeňský kraj – Odborná škola, Základní a Mateřská škola, V sídlišti 349, Zbůch u Plzně
4. Karlovarský kraj – Základní škola, mateřská škola a praktická škola, Vančurova 83, Karlovy Vary
5. Liberecký kraj – Základní škola Turnov, Sobotecká 242, příspěvková organizace, Sobotecká 242, Turnov
6. Pardubický kraj – Speciální základní škola, Školní náměstí 228, Chrudim
7. Kraj Vysočina – Základní škola speciální a Praktická škola, Březinova 31, Jihlava
8. Olomoucký kraj – SŠ a ZŠ prof. Z. Matějíčka Olomouc, Svatoplukova 11, Olomouc
9. Zlínský kraj – ZŠ praktická a ZŠ speciální Kroměříž, 1. máje 209, Kroměříž

 

————————————————————————————————————————————————————————————————————-

 

ZŠ v Sobotecké startuje AKTIVAČNÍ CENTRUM

Mladí handicapovaní lidé se budou moci od listopadu intenzivněji a systematičtěji připravovat na samostatnější život, případně na zapojení do budoucího chráněného zaměstnání. Od prvního listopadu se totiž v turnovské základní škole v Sobotecké ulici otevírá

Aktivační centrum.

Kurzy, které provede pětice proškolených lektorů, pedagogů základní školy v Sobotecké ulici, budou zacíleny na osoby od dvanácti do šestadvaceti let s různými formami  postižení. Konkrétně půjde o osoby se středně těžkým mentálním postižením, a také o osoby s postižením kombinovaným.Služba je pro klienty zcela zdarma.

Kurzy budou probíhat třikrát v týdnu po dvou hodinách a klienti zde budou rozvíjet své schopnosti při různých technických a pěstitelských pracích. Své dovednosti budou moci uplatňovat také v tradičních lidových řemeslech.  Projekt Aktivační centra – vzdělávání pro těžce zdravotně postižené je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Projekt je realizován  Národním Institutem Dalšího Vzdělávání (NIDV).Aktivační centrum při Turnovské ZŠ bude v celém Libereckém kraji jediné.V Česku je dosud pět center, do budoucna se plánuje otevřít dalších devět.Aktivačním centrem v Libereckém kraji je ZŠ, Sobotecká 242, Turnov.  Projekt, který začne letos v listopadu, je naplánován na dobu dvaceti měsíců – tedy do dubna 2014.

Podrobné informace mohou zájemci získat na zvsturnov@cmail.cz. nebo na čísle 481 322 774.